A tengerimalac-kiállításokon az az abesszin lehet fajtájának legjobbja, aki az alábbi szempontoknak a legjobban megfelel.
Fej:
A fej a szemek és a fülek között is széles, az orrlyukaktól kezdve folyamatos ívet mutat. A pofa széles. A szemek viszonylag nagyok, kerekek. A fülek rózsaszirom alakúak, szélesen tűzöttek, nagyok és lelógóak, kívánatos a tőből lógó fül.
Törzs:
A nyak rövid, erőteljes. A törzs rövid és zömök, széles, mély, a vállak magasak, szélesek, jól izmoltak. A mellkas széles. A test kontúrja határozott ívet mutat, ami az orrlyukaktól indulva emelkedik a vállak felé, majd lejt a hát felé, és rövid egyenes szakaszt alkot, mielőtt a hátulsó részen ismét lejteni kezdene. A far telt, ívelt. A lábak egyenesek, erőteljesek. A mellső lábakon négy, a hátulsókon három ujj található. Minden ujjon karom található, melyek a talp járófelületénél nem nyúlnak tovább.
Szőrzet:
Az abesszin tengerimalac szőrzetében általában 8 forgó (rozetta) található, amelyek egy pontból indulnak ki, sugárirányban futnak szét és egymástól határozottan elkülönülnek. A rozetták helye: 4 forgó a test törzsén (2 a hát két oldalán és 2 lejjebb, a test két oldalán), 2 a csípőn, 2 pedig a faron van. Ideális esetben további 1-1 forgó található az orra közelében, és szintén 1-1 a vállakon.
Az abesszin tengerimalacnál tehát legalább 8 rozetta a követelmény (kiváló, ha 10 rozettával rendelkezik). Tudnunk kell, hogy a test törzsén található forgók megszabott helye és elrendezése mindig fontosabb, mint a 8-nál több rozetta és az összhatás: a sűrű, tömött, durva szőrzet, és a határozott, jól kiemelkedő taréjok.
A kb. 3, 5 cm szőrhossz a megfelelő, ennél rövidebb vagy hosszabb szőrzet esetén a rozetták mélysége és alakja nem lesz megfelelő.
Méret:
A tengerimalacnak nagynak kell tűnnie, anélkül, hogy formátlan, kövér, vagy zsíros lenne. Egy kifejlett állat súlya általában 900-1200 gramm.
Színek:
vörös, fehér, fekete, teknőctarka, brindle, teknőc-fehér, márványozott (fekete; vörös; tarka), aguti (arany; szürke; ezüst; narancs; krém; fahéj; lazac és ezek szolid változatai), bikolor (arany-aguti-fehér; szürke-aguti-fehér; ezüst-aguti-fehér; lazac-aguti-fehér; fahéj-aguti-fehér; fekete-fehér; csokoládé-fehér; szolid arany-aguti-fehér; szolid ezüst-aguti-fehér; lila-fehér; bézs-fehér; vörös-fehér; krém-fehér); tan.
Elnevezése:
Németország - "Rosetten", Hollandia - "Borstelhaar", Anglia - "Abyssinian"
Származási terület:
Anglia 1880 óta ismert fajta. Szőrzete rövid és durva, a rozetták miatt összeborzoltnak tűnik.
Párosítás:
Ha abesszin tengerimalacot simaszőrűvel párosítunk, az utódok szőrében általában 8-nál kevesebb rozetta jelenik meg, ezenkívül módosulhat a rozetták formája és helye is. Az M inkomplett domináns gén hatására a rozetták formája, helye és/vagy száma módosul.