Kaméleon

A kaméleonok mostanában egyre többen tartják otthon.Ha meg akarsz róla tudni dolgokat, akkor nézz be!!!!!!! De azt elmondom hogy nem csak kaméleonokról van szó,hanem más állatokról is.Jó szórakozást!

Chamaeleo calyptratus

zjmu.jpg

A calyptratus a legkönnyebben beszerezhető és legkönnyebben tartható fajok egyike. Tojásrakó. Két alfajt ismer a szakirodalom:

· a c.c. calyptratus Sana és környékén (Jemen) él. A hímek sarkantyút viselnek már a tojásból való kikeléskor is, így a kicsik nemének meghatározása nagyon könnyű. Később a hímek színessége és sisakja a nőstények kevésbé színezettsége mégjobban elkülöníti a nemeket. Természetesen a sisakos kaméleonnál is alkalmazható a szexálás a faroktő vastagság alapján. A nőstények a sikeres párzás után sötétebb alapszínű, sárga, narancs pettyes nászruhát öltenek.

· c.c. calcifer a calyptratustól abban különbözik, hogy sisakja kisebb méretű. Régebben a calyptratus és a c.c. arabicus fajok kereszteződésének tartották. élőhelye a Saudi-Jemen határvidék folyóvölgyei és hegyei.

A faj leírása

A hímeknek nagyobb sisakjuk és testük (30-37 cm farokkal együtt)van. A hímek általában vékonyabbak a nőstényeknél, fekete, sárga, narancs, zöld és kékeszöld sávokkal tarkított színezetűek.

A nőstények 25-35 cm-re nőnek és zöld alapszínűek.

A hímek 6, a nőstények 5 hónapos korukban ivarérettek, de 9 hónapos korukban érik csak el tenyészérettségüket, amikor is tenyésztésbe vonhatók.

Elhelyezés

A frissen kikelt állatokat egy 5l-es befőttesüvegben vagy hasonló műanyag edényben is elhelyezhetjük. A kifejlett állatok elhelyezésére nagyobb minimum 1m x 60cm alapterületű, 1,3m magas terrárium szükséges.

A calyptratus az egyik legkevésbé páratartalom érzékeny faj. Viszonylag magas hőmérsékletet (30-34°C) és kevésbé párás levegőt (45-50%) igényelnek. éjszaka a hőmérséklet 20°C-ig csökkenhet. A kifejlett, egészséges egyedek elviselik a 8°C körüli éjszakai lehülést is.

Víz/Páratartalom

Mint az előzőekből is kiderült a calyptratus nem igényli a mindennapi párásítást, elég az a mennyiség, amelyet a növények transpirációja (párologtatása) biztosít. Ivóvíz biztosítása azonban állandóan szükséges. A calyptratusok természetes élőhelyükön a vízszegény időszakokban levelek fogyasztásával elégítik ki folyadékszükségletüket.

Eleség

A frissen kikelt állatok muslincát vagy 2 hetes tücsköket fogyasztanak. Fontos az eleség vitaminozása, a megfelelő kálcium és D3 vitamin adagolás. A Nekton és Tetra vagy a ZooMed cégek vitaminjain kívül sok egyéb vitaminkeverés kapható a hazai állatkereskedésekben.

Az idősebb állatokat tücsökkel, viaszmollyal, léggyel, gyászbogár vagy rózsabogár lárvával, szopós egérrel etethetjük. Nyári időszakban rovarhálóval vagy csapdával gyűjthetünk rovarokat. Ilyenkorügyeljünk, hogy védett rovarokat pl. imádkozó sáska ne adjunk állatainknak.

A tücsköket jól "feltuningolhatjuk" haltáppal, száraz macskaeleséggel, gyümölcsökkel, virágporral. Mindig jóltáplált eleséget adjunk a kaméleonoknak. A frissen kikelt légy béltartalma üres, így táplálóértéke kicsi. Etetés előtt mézzel, tejporral etethetjük őket.

Szaporodás

A hímet és a nőstényt külön tartsuk a párzási időszakot kivéve. A fogadóképes nőstény nem fújtat nyitott szájjal, ha meglátja a hímet. A párzás többszöri ismétlődéssel egy óráig is eltarthat, ezért célszerű a párt napokig együtt tartani. Persze azért figyeljünk rájuk, mert előfordulhatnak összecsapások. A nőstény nászruháját a sikeres párzást követő 18 óra múlva ölti fel.

A nőstény a párzást követő 20-30 napon belül rakja le tojásait a számára alkalmas helyen. Célszerű a nőstény terráriumába legalább 20 cm vastag nedves földet teríteni vagy edégyben tojásrakó helyet biztosítani. A tojásrakáshoz készülődő nőstény sokat mozog, próbaásásokat végez.
Ha nőstényünk nem talál megfelelő tojásrakó helyet akkor jobb esetben az ágról pottyantja le tojásait, rosszabb esetben tojásvisszatartásban el is pusztulhat.

A szokásos tojásszám 35-85-ig terjedhet.
A tojásokat minél előbb helyezzük külön keltetőbe. A legjobb keltető közeg a vermikulit (1,5 rész vermikulit + 1 rész víz súlyarányosan),de használhatunk nagyobb szemű perlitet is. A lerakott tojásokat a lerakáskorival egyező pozícióban (nem szabad forgatni!) kell beletenni a keltetőbe úgy, hogy azok fele kilátszódjon a vermikulitból. A keltetődobozon apró lukak fúrásával megoldhatjuk az alulról való öntözést is. Fedjük le a keltetőd, de biztosítjuk kis nyílásokkal a szellőzést. A kelés alatt megromlott tojásokat(összeszáradt, penészes) azonnal távolítsuk el.

A tojások keléséhez 27-28°C szükséges, éjszaka 24-25°C-ra lehülhet a hőmérséklet.

A tojások kelése között nagy eltérések lehetnek. A kis kaméleonbébik előmászása kb a 144-220. napon várható.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 81
Tegnapi: 39
Heti: 257
Havi: 1 176
Össz.: 644 867

Látogatottság növelés
Oldal: Sisakos kaméleon
Kaméleon - © 2008 - 2024 - kameleon.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »